Área de identidad
Tipo de entidad
Entidad colectiva
Forma autorizada del nombre
Radnóti Miklós Írókör
Forma(s) paralela(s) de nombre
Forma(s) normalizada del nombre, de acuerdo a otras reglas
Otra(s) forma(s) de nombre
Identificadores para instituciones
Área de descripción
Fechas de existencia
1957, 1967 - 1969
Historia
A művelődési házban1957. november 23-án megalakult a Mathejka (Matheika) Matejka János Irodalmi Kör, Tihanyi Ernő vezetésével. Ez 1964-ben szűnt meg. 1967-ben Móricz Valéria újra megszervezte a kört, mely a pártházban, a Szakmaközi Bizottság (SZMT) keretein belül működött. A kör formális vezetője Gádorosi Ferenc volt, de valójában Gyombolai Mártoné volt a vezető szerep. Nevük kezdetben csak Irodalmi Kör volt, Radnóti Miklós nevét csak később vették fel. A régi írókör tagjai mellett fiatalok is csatlakoztak.
A két generáció nem értette meg egymást, rendszeresek voltak a nézeteltérések; így az idősebbek – Gyombolai kivételével – fokozatosan elmaradtak. 1968 augusztusában el kellett hagyniuk a pártházat, és a Fegyveres Erők Klubjába (FEK) költöztek. Ekkortól Gyombolai mellett a fiatal, lázadó szellemiségű Szádovszky András vált a kör szellemi vezetőjévé. Több helyen (pl. Nagymaroson, Erdőkertesen, Nyíregyházán, Mátészalkán) tartottak felolvasóesteket, és különböző ünnepségekre is készítettek irodalmi műsorokat. 1969-ben megszervezték a Fiatal Amatőr Írók Országos Fesztiválját, mérsékelt sikerrel. Ennek apropóján az Ifjúsági Magazinban is megjelent egy válogatás a kör tagjainak verseiből.
Az akkori hatalom nem nézte jó szemmel működésüket, így megfelelő támogatás és megjelenési lehetőség híján a kör működése lassan elhalt. Tagjai 1967-től (Mészáros Emma közlése szerint):
Az idősebb generáció: Gádorosi Ferenc, Gyombolai Márton, Maróth Géza, Mészáros Gyula, Móricz Valéria.
A fiatalabb generáció: Bálint András (Göd), Branizsa Annamária, Burgermeister János (B. Vári János néven alkotott), Csankó Lajos, Dániel Kornél, Hekli János (Nógrádi János néven alkotott, fiatalon öngyilkos lett), Iglói Sarolta, Kocsis György, Péter Pál, Péter Péter, Szádovszky András (Sződliget), Székelyhidi Ferenc (Fényi Ferenc néven alkotott), Varga Ambrus Zoltán.
Lugares
Vác
Estatuto jurídico
Funciones, ocupaciones y actividades
Irodalom, költészet.
Mandatos/fuentes de autoridad
Estructura/genealogía interna
Tagjai 1969-ben:
BÁLINT ANDRÁS, 1946, középiskolát végzett Szentendrén, 1969-ben egy kézműipari vállalatnál dolgozott.
B. VÁRY MIKLÓS, 1943, iskoláit Esztergomban végezte, elektroműszerész az Egyesült Izzó váci gyárában.
GYOMBOLAI MÁRTON, 1935, magyar—történelem szakos tanár, a Vác melletti rádi általános iskolában tanít. Az írókör vezetője.
PÉTER PÉTER, 1937, felsőfokú műszaki iskolát végzett technikus, dolgozott a MÁVAG-ban, az Angyalföldi Vasszerelvényben, 1969-ben a Váci Híradástechnikai Gyár gyártmány-szerkesztője.
SZÁDOVSZKY ANDRÁS, 1943, végzettsége gimnáziumi érettségi, több szakmában dolgozott már, 1969-ben dekoratőr Vácott.
VARGA AMBRUS ZOLTÁN, 1946, gimnáziumban érettségizett, a szobi KISZ Járási Bizottságánál dolgozott 1969-ben.
Forrás: Ifjúsági Magazin, 1969. 11. szám
Contexto general
Az akkori hivatalos szervek nem nézték jó szemmel a mûködésüket, mivel a fennálló rendszerrõl a rosszat is megírták, és mindent elkövettek a kör felszámolására. Elsõízben 1969-ben rohant ki ellenük az Élet és Irodalom, az akkori hivatalos irányzat lapja. A 70-es évek közepétõl, a kör megszûntetése után, már csak néhány alkalmi fellépésre került sor, s a hallgatás volt a jellemzõ, s csak az íróasztalfiók papírjait gyarapíthatta költõtársaival. (A cikk írója: Koroknai Zsuzsa (1926-2004) volt.)
Az Élet és Irodalomban megjelent cikk kapcsán íródott az a levél, melyet Nemes György részére, mint fõszerkesztõnek írt Gyombolai Márton, a kör vezetõje, 1970.09.28-án.
„ Ezúton kérjük a Tisztelt Fõszerkesztõ Elvtársat, hogy amennyiben lehetséges, körünkben megjelenni szíveskedjék. Általában pénteki napokon tartjuk összejöveteleinket, munkanapokon. Szeretnénk, ha némi tanáccsal látna el bennünket egyes vitás kérdésben. Kérjük közölje, hogymely nap aktuális az Ön részére.” (Radnóti Írókör, Vác, Fegyveres Erõk Klubja. Levélszám:70/ 970) Természetesen a levélre nem kaptak választ.
A Kör tagjai nem tudhattak arról, hogy ” A hatvanas évek végén párthatározat volt arra, hogy semmi szükség több fiatal íróra. Aki fiatal író van nekünk, az a szükségletekhez képest elegendõ.” ( 2004. május 17. Élet és Irodalom.)
(Forrás: Székelyhidi Ferenc: II. Váci Eszperantisták Napja Petro Vacano szerzõi estje)